Rozpoczęły się Skarżyskie Dni Profilaktyki
16 maja w Skarżysku-Kamiennej odbyła się prelekcja „Zaburzenia depresyjne u dzieci i młodzieży” adresowana do pedagogów, psychologów szkolnych, nauczycieli ze szkół i przedszkoli, przedstawicieli służb pomocowych. Wydarzenie organizowane były przez Urząd Miasta, jako jeden z elementów trwających Skarżyskich Dni Profilaktyki, do udziału w których zaprasza Prezydent Miasta Konrad Krönig.
Tematyka spotkania podyktowana była realnymi problemami dzieci i młodzieży potwierdzonymi zatrważającymi danymi statystycznymi: według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w ciągu ostatnich 5 lat w Polsce liczba dzieci i młodzieży leczonych z powodu zaburzeń depresyjnych i zaburzeń nastroju wzrosła o ponad 100% (w 2017r. było to 12 tysięcy młodych osób, w 2021r. już 25 tysięcy, a liczby te stale rosną…).
Apatia, trudności w nauce i skupieniu się, rezygnacja z chętnie podejmowanych dotąd czynności/ obowiązków… pierwsze skojarzenie: lenistwo, a może nastoletni bunt… Tymczasem może się okazać, że obserwowane zmiany w zachowaniu dziecka to początek poważnych problemów.
O pierwszych symptomach zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieży, zagrożeniach i skutkach zaburzeń emocjonalnych opowiedział Paweł Pociecha – interwent kryzysowy, specjalista psychoterapii uzależnień od Narkotyków Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Następnie głos zabrał Paweł Włosek – terapeuta uzależnień, prezes Stowarzyszenia Arka Noego, który wspólnie z psycholożką, Anną Kwaśniewską-Maciejczyk opowiedział o terapii osób z zaburzeniami depresyjnymi w naszym mieście.
Prelekcja była jednym z szeregu wydarzeń zaplanowanych w ramach Skarżyskich Dni Profilaktyki (szczegóły TUTAJ).
Wydarzenie realizowane przez Gminę Skarżysko-Kamienna, jest finansowane ze środków przeznaczonych na realizację gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii na rok 2023 i objęte jest Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrada Kröniga.