Reprezentantka Skarżyska na posiedzeniu Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP

Pełnomocniczka Prezydenta ds. Równego Traktowania Małgorzata Marenin wzięła udział jako reprezentantka Skarżyska-Kamiennej w posiedzeniu Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich. Spotkanie odbywało się 27 maja 2022 roku w Warszawie.

Posiedzenie odbywało się w Pałacu Kultury i Nauki. Po krótkim powitaniu uczestników przez Magdalenę Czarzyńską-Jachim – Przewodniczącą Komisji oraz Aldonę Machnowską-Góra – Wiceprezydentkę Warszawy, pani dr Anna Strzałkowska przedstawiła publikację Miasta Praw Człowieka, w której powstawaniu aktywny udział brała także Pełnomocniczka Prezydenta Skarżyska-Kamiennej ds. Równego Traktowania.

Następnie Bartłomiej Ciążyński, Wiceprzewodniczący RM Wrocławia przedstawił rekomendacje wrocławskiego Samorządowego Okrągłego Stołu dotyczące wsparcia uchodźczyń. Dr Marta Mazurek, Radna RM Poznania, wiceprzewodnicząca Komisji PCiRT przedstawiła aktualności dotyczące Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Joanna Talewicz, prezeska Fundacji w Stronę Dialogu przedstawiła sytuację Romów poszukujących schronienia przed wojna w Ukrainie. Następnie prof. M. Fuszara i członkinie WRK przedstawiły cele, założenia, podstawy funkcjonowania i zakresy Rad Kobiet z terenu całej Polski. Julia Kubisa, Anna Cybulko przedstawiły prace Uniwersytetu Warszawskiego na potrzeby miasta Warszawy – założenia, korzyści Planu Równości Płci.

Spotkanie zakończyło się dyskusją na temat potrzeby sieciowania osób i instytucji zajmujących się równouprawnieniem z całego kraju. Inicjatywę stworzenia takiej platformy podjęła dr Anna Strzałkowska, a efekty jej pracy poznamy na kolejnym spotkaniu Komisji Praw Człowieka.