IV sesja Rady Miasta

W czwartek 29 sierpnia odbyła się IV sesja Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej. Radni procedowali ponad 20 uchwał.

Sesję rozpoczęła i prowadziła wiceprzewodnicząca Rady Miasta Renata Pela. W obradach uczestniczyło 15 radnych. Radni stwierdzili prawomocność posiedzenia i ustalili porządek obrad.

Jednym z pierwszych punktów było sprawozdanie z działalności Prezydenta Miasta, w którym Prezydent przedstawił pokrótce przekrój wydarzeń i spotkań z okresu od poprzedniej sesji. W ramach składanego sprawozdania Prezydent Arkadiusz Bogucki poinformował również, iż na ręce Przewodniczącego Rady Miasta złożył dwa istotne wnioski. Pierwszy z nich w sprawie nadania tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Skarżyska-Kamiennej” Panu Pułkownikowi Januszowi Sermanowiczowi – żołnierzowi Antoniego Hedy „Szarego”. Drugi w sprawie zmian w Statucie Miasta, nad którymi pracuje Doraźna Komisja Statutowa (Prezydent zwrócił się m.in. z sugestią przywrócenia wniosków i zapytań mieszkańców, jako stałego punktu obrad sesji).

– Liczę, że oba wnioski będą wkrótce procedowane przez Państwa Radnych – mówił Prezydent Miasta.

W dalszej części obrad, radni przystąpili do pracy nad uchwałami.

Wśród przedstawionych projektów znajdowała się uchwała złożona przez Prezydenta Miasta w sprawie ustalenia nowego trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.

Inicjatywa lokalna w rozumieniu uchwały to forma współpracy samorządu z mieszkańcami we wspólnym realizowaniu zadań. Z wnioskiem inicjatywy lokalnej mogą wystąpić bezpośrednio mieszkańcy lub też działające w i ich imieniu organizacje pozarządowe. Udział wnioskodawców w realizacji zgłoszonego zadania może polegać zarówno na wkładzie finansowym, jak i wykonaniu pracy społecznej. Wysokość udziału gminy i inicjatora w realizacji zadania publicznego ustalana będzie każdorazowo osobną umową. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

Radni procedowali także, przedstawioną przez Prezydenta Miasta, uchwałę w sprawie likwidacji Centrum Obsługi Inwestora.

COI zostało powołane w 2015 roku do wykonywania zadań w zakresie promocji i rozwoju gospodarczego. Zgodnie z deklaracjami Prezydenta Arkadiusza Boguckiego, jednostka zostanie zlikwidowana, a jej zadania przejmie odpowiednia komórka w Urzędzie Miasta. Prezydenci wyjaśnili, iż część etatów zostanie zlikwidowana, część zostanie przeniesiona z COI do Urzędu Miasta (mowa o około 5-6 etatach z istniejących 10,5 etatów). Założeniem, jak przekonywał Prezydent, jest prowadzenie skutecznych zadań w zakresie promocji potencjału inwestycyjnego i gospodarczego, wspieranie przedsiębiorczości oraz zarządzanie powierzonymi budynkami (Inkubatorem Technologicznym oraz biurowcem przy ul. Legionów) przy jednoczesnej optymalizacji wydatków i wprowadzaniu oszczędnościach.

Uchwała, po dyskusji na temat przyszłości zadań jednostki i zatrudnionych w niej osób, została przyjęta (13głosów ZA, 1 głos PRZECIW, 1 głos WSTRZYMUJĄCY SIĘ). Proces likwidacji Centrum Obsługi Inwestora rozpocznie się 1 października i potrwa do 31 grudnia tego roku.

Wśród innych podejmowanych uchwał znajdowały się następujące:

Exit mobile version