„Chodźmy w miasto – Śladami Dwójki!”

Uczniowie i grono pedagogiczne „Dwójki” zgłębiali w niecodzienny sposób historię swojej szkoły. Społeczność skarżyskiej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego rozpoczęła 10 czerwca 2024 r. świętowanie Dnia Patrona, które potrwa do… września. Tego dnia odbyło się pierwsze z kilku „wydarzeń edukacyjnych”, które zostały zaplanowane z okazji zbliżających się urodzin „Dwójki” – 50-lecia na Borze.

W poniedziałkowy poranek miał miejsce spacer z cyklu „Chodźmy w miasto – Śladami Dwójki!”, który poprowadzili przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Skarżysku-Kamiennej: dr Piotr Kardyś i dr Marcin Janakowski (prezes Fundacji Wczoraj dla Jutra).

W tą niezwykłą podróż w czasie grupa wyruszyła spod szkoły przy ulicy Zwycięzców. O poszczególne punkty spaceru zadbali wyjątkowi przewodnicy.

Kto mieszkał w domach na naszym osiedlu, kogo inspirował niecodzienny widok okolicy, kiedy zabrzmiał pierwszy dzwonek w naszej szkole? – to kilka z pytań, które padły podczas spotkania. Uczniowie wraz z nauczycielami wędrowali ulicami osiedla, przez Skwer im. Grzegorza Łapaja, gdzie podziwiali „Wystawę na sznurku”, aż do miejsca „starej Dwójki” przy ulicy Krakowskiej.

Uczestnicy spaceru dowiedzieli się, że szkoła w obecnym budynku na osieldu Bór funkcjonuje od 1974 rok. Tu też przeniesiono pomnik pamięci ofiar wojny, który znajdował się przy dawnej siedzibie szkoły. Niektóre fakty były znane ze szkolnych podręczników, zdjęć, może opowieści dziadków. Pozostałe uczestnicy wydarzenia poznali po raz pierwszy.

Edukacyjny przemarsz był zorganizowany w nietypowy i oryginalny sposób, przenosząc „dwójkowiczów” w dawne czasy i ukazując historię szkoły w niecodzienny sposób.

Film ze spaceru można zobaczyć pod linkiem: https://youtu.be/BfilueUGUl4

Źródło: na podstawie materiału SP nr 2