Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Walczymy o Skarżysko

bitwa o skarzysko [lid].jpgZbiornik “Piachy” przy ul. Mikołaja Reja będzie miejscem inscenizacji “Bitwy o Skarżysko” jak odbędzie się 11 lipca 2009 roku w Skarżysku. Podczas tej inscenizacji zostaną zrekonstruowane dwa epizody bitewne z okresu II wojny światowej. Impreza jest zorganizowana z okazji 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej, pod patronatem Prezydenta Miasta Romana Wojcieszka.

 


Impreza rekreacyjna „Bitwa o Skarżysko” 11 lipca 2009 organizowana jest przez Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej obchodzące w tym roku 40 lat swego istnienia oraz przez Zakłady Metalowe MESKO SA w Skarżysku – Kamiennej, które obchodzą 85 lat działalności.


Plan Inscenizacji “Bitwy o Skarżysko” 11 lipiec


Od godziny 10:00 na terenie Muzeum będzie działać strzelnica, w której będzie można, za odpłatnością, zmierzyć się w konkursie strzelania z broni bojowej. (pistolet kal. 9 mm) – na zwycięzców czekają nagrody.

Od godziny 14:30 zapraszamy na „pole bitwy” - Zbiornik “Piachy”- gdzie profesjonalni rekonstruktorzy odtworzą dla widzów dwa epizody z okresu II wojny światowej.

Pierwszy z nich będzie pokazaniem hipotetycznego przebiegu starć jakie mogły mieć miejsce na polsko – niemieckim pograniczu 1 września 1939 roku. Udział w tym epizodzie wezmą oddziały polskie i niemieckie uzbrojone w broń z epoki oraz działa i pojazdy, w części oryginalne, zaś w części zbudowane obecnie na wzór tych jakie uczestniczyły w pierwszym roku wojny.


Drugi epizod, którego początek planujemy na godzinę 16:30, będzie opowiadał o wydarzeniach jakie miały miejsce opodal Końskich, gdzie doszło do zaciętej bitwy pomiędzy Zgrupowaniem Partyzanckim nr 2 Armii Krajowej dowodzonym przez ppor. Waldemara Szwieca „Robota”, a niemiecką żandarmerią pacyfikującą wieś Smarków.


Koniec imprezy rekonstrukcyjnej to godzina 17, po której jeszcze jedną godzinę będzie działać strzelnica. Przewidziana jest możliwość odpłatnej przejażdżki niektórymi pojazdami biorącymi udział w inscenizacji, jak tez muzealnym pojazdem pancernym BTR-60. Wtedy też będzie można oglądać te pojazdy z bliska i zrobić sobie pamiątkowe fotografie z aktorami biorącymi udział w bitwach.


Gwarantujemy niezapomniane wrażenia.


bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.