Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Dar pamięci i pojednania

oswiec 1 (2) [640 x 457].JPGW niedzielę 14 czerwca prezydent Skarżyska Roman Wojcieszek wraz z dwoma gimnazjalistami reprezentowali nasze miasto na uroczystościach w Oświęcimiu.

Gimnazjaliści: Kamil Gostomski i Mateusz Gregiel wraz z prezydentem Skarżyska Romanem Wojcieszkiem reprezentowali nasze miasto na uroczystości 69. rocznicy deportacji do Auschwitz I transportu polskich więźniów. Była to dla uczniów dodatkowa nagroda za zwycięstwo w konkursie na prezentację multimedialną  „Miejsca pamięci poświęcone martyrologii mieszkańców Skarżyska-Kamiennej”. Album zrobiony  z połączenia tych prezentacji był prezentem od skarżyskiej młodzieży dla władz Oświęcimia.

oswiec 1 (3) [640 x 457].JPGoswiec 1 (6) [640 x 457].JPG
    
Głównym jednak darem skarżyskiej delegacji był Kamień Pamięci i Pojednania, który zostanie złożony na Kopcu Pamięci i Pojednania  w Oświęcimiu.
Akcję wznoszenia kopca zainicjowali w 2007 r. byli więźniowie z pierwszego transportu do Auschwitz. Głównym autorem idei był prof. Józef Szajna, który pragnął w ten sposób uczcić   pamięć pomordowanych w Oświęcimiu. Dla byłych więźniów kopiec miałby być testamentem dla potomnych z przesłaniem pojednania na rzecz pokoju na świecie. W akcję wznoszenia kopca włączyło się wielu przedstawicieli władz lokalnych z całego świata. Prezydenci, burmistrzowe, merowie wielu europejskich miast przybywają od dwóch lat do Oświęcimia by dołożyć swój kamień w celu budowania pokoju na świecie i podtrzymywaniu pamięci o tragicznych dziejach naszej historii. 

oswiec 1 (4) [640 x 457].JPGoswiec 1 (10) [640 x 457].JPG

Dostrzegając szczytne cele przyświecające temu przedsięwzięciu Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej Roman Wojcieszek postanowił dołączyć się do akcji składając kamień pamięci i pojednania. Kamień złożony w darze to biało-czerwowny piaskowiec, który jest lokalną skałą  występującą na terenie miasta Skarżyska-Kamiennej. Wewnątrz kamienia znalazła się ziemia zaczerpnięta ze zbiorowych mogił: na Brzasku – 765 zamordowanych, Borze – 365 zamordowanych i z terenu byłego obozu pracy HASAG znajdującego się w Zakładach Metalowych MESKO. Obóz pochłonął w latach 1942-1944 około 35.000 istnień ludzkich.

Skarżyska delegacja otrzymała od prezydenta Oświęcimia Janusza Marszałka gratulacje i podziękowanie.

- Delegacja reprezentująca nasze miasto była drugą w historii delegacją w skład której wchodziła młodzież, a pierwszą, która przywiozła urnę z prochami pomordowanych celem złożenia jej na kopcu pamięci i pojednania – powiedział prezydent miasta Roman Wojcieszek.

oswiec 1 (7) [640 x 457].JPGoswiec 1 (8) [640 x 457].JPG
oswiec 1 (9) [640 x 457].JPGoswiec 1 [640 x 457].JPG

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.