Nasze Miasto

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Alkohol skraca życie !!!

alkohol [lid].jpgW kwietniu odbyła się uroczysta inauguracja Ogólnopolskiej Społecznej Kampani Edukacyjno-profilaktycznej „Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne”. Organizatorem kampanii jest Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Nasza gmina, jako jedna z blisko 1400 samorządów, przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne”. Uroczysta inauguracja odbyła się w kwietniu 2009r. w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Przedsięwzięciu patronuje m.in. Senat Rzeczpospolitej Polskiej, Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Celem kampanii jest ograniczenie liczy osób pijących ryzykownie i szkodliwie oraz przekazanie wiedzy na temat szkód, jakie wiążą się ze spożywaniem alkoholu. Badania CBOS z 2008r. pokazują, że w społeczeństwie funkcjonuje stereotyp dotyczący piwa jako najmniej szkodliwego napoju alkoholowego. Tymczasem wypijając szklankę piwa (250 ml), lampkę wina (100 ml) lub kieliszek wódki (30 ml) wprowadzamy do organizmu taką sama ilość alkoholu etylowego. W Polsce spożycie 100% alkoholu na jednego mieszkańca wzrosło w ostatnich 10 latach z 7,02 l w 1998 roku do 9,21 l w 2007 (dane GUS). Rośnie udział napojów spirytusowych w strukturze spożycia, a także liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych.

W ramach kampanii specjalny przekaz profilaktyczny został skierowany do młodzieży. Z myślą o tej grupie poswatała strona internetowa www.niebotak.pl , która pokazuje, że najbardziej bezpieczne dla osoby niepełnoletniej jest zachowaniu abstynencji. Do szkół podstawowych i gimnazjalnych trafił, przygotowany przez PARPA, scenariusz wywiadówki dla rodziców oraz scenariusz zajęć profilaktycznych. Ponadto placówki te otrzymały materiały edukacyjne pod hasłem „Nie, bo tak”, adresowane do młodych ludzi. Zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej projektu www.wyhamujwpore.pl .

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.