Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Dni Skarżyska

Na dwa dni władzę w Skarżysku przejęła młodzież. Były też mocne akcenty... meksykańskie.Władze Skarżyska przez dwa dni nie rządziły miastem. W niedzielę władzę sprawowali studenci, w poniedziałek gimnazjaliści. Nas sesji Młodzieżowej rady Miasta była sekretarz ambasady Meksyku Monika Velarde i piosenkarka Irma Vargas.
Relacja:


Normalnie niesamowite rzeczy dzieją się w Skarżysku. Na przykład wczoraj – okazało się, że mamy nowego Prezydenta, a jakby tego było mało – to nawet całą Radę Miasta.Powiecie niemożliwe, ale jak to mówią poza naszymi granicami- Skarżysko miastem cudów jest. No więc dzisiaj nastąpiło przekazanie władzy młodzieży. Wszystko na wysokim poziomie. Sala pełna VIPów – Panowie Prezydenci Roman Wojcieszek i Grzegorz Małkus, Przewodniczący Rady Miasta- Jan Maćkowiak, pani poseł Maria Zuba, Radni i wielu wielu innych. Nie wiem czy przypadkiem nie wynikało to z obawy o konkurencją, która niebawem stanie sie pełnoletnia. Całkiem świeży Prezydent nazywa się Albert Darowski, natomiast Przewodniczący Rady Miasta - Łukasz Pawlak.

Jak się okazało świetnie sobie poradzili - nawet podjęli uchwałę, która mianuje pana Ryszarda Sobolewskiego Mecenasem Kultury Miasta Skarżyska - Kamiennej. Znaczy się zostały kontakty nawiązane. Ponieważ pan Sobolewski jest podróżnikiem, fotografikiem i kulturoznawcą, który zaprezentował zdjęcia z podróży do Meksyku.

Mało tego mieliśmy okazję bliżej poznać ten kraj- gościliśmy Pierwszą Sekretarz Ambasady Meksykańskich Stanów Zjednoczonych - panią Monicę Verlade z Jej asystentką oraz piosenkarkę - Irmę Vargas. Wszystko było bajkowe... no może poza tym pikantnym jedzeniem.


Nasi Goście przyjęci zostali niezwykle ciepło. Czekały na nich różne atrakcje, wystąpienie uczniów z Gimnazjum nr 2 i 3 oraz Zespołu Szkół Prywatnych przygotowali zabawne i niezwykle plastyczne programy artystyczne związane z Meksykiem, które wywołały salwy śmiechu i gorący aplauz. Kolejnym punktem była aukcja prac uczestniczek Sekcji Plastycznej MCK, wszystko, temperatura rosła z każdą minuta i szczerze powiedziawszy warto było walczyć o prace, który przedstawiały niezwykle wysoki poziom i zdolności artystyczne autorek.

Kilka prac pojechało do Ambasady - dzięki czemu nie zapomna o naszym mieście. Po części oficjalnie Goście zaproszeni wybrali się do RESTAURACJI „PROMIEŃ”, do której zaprosiła ich właścicielka - pani Danuta Banaczek. W urokliwym wnętrzu, przy fantastycznie zastawionym stole toczyły się luźne rozmowy. Wszystkich zaskoczył pan Roman Wojcieszek, który wzniósł toast - po meksykańsku. Powstały plany współpracy i zacieśniania kontaktów.Później udaliśmy się na zwiedzanie Skarżyska. Oczywiście dwa sztandarowe punkty to Muzeum Orła Białego i Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej. Wszyscy byli zachwyceni i mimo ogromnego upału, z dziecięcą fantazją oglądali eksponaty Muzeum. Natomiast w Sanktuarium, był czas na chwilę zadumy i podziwiania architektury.
Niesamowitym zaskoczeniem było również, króciutkie bo króciutkie, jednak treściwe spotkanie z posłanką Marzena Okłą - Drewnowicz. Pani Marzena nie mogła być na spotkaniu w Miejskim Centrum Kultury, jednak za wszelką cenę starała się dotrzeć do Skarżyska, zanim opuszczą je nasi Goście. Okazało się, że nasza Posłanka jest członkinią Parlamentarnej Grupy Polsko-Meksykańskiej (wkrótce 80-lecie nawiązania tej współpracy).

Tymże miłym akcentem zakończył się ciężki i upalny dzień obchodów Dni Skarżyska. Zaczynam się bać, co będzie dalej.

za:skarzysko24.pl

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.