Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Miasto włącza się w działania informacyjne na temat koronawirusa - skrót prelekcji w materiale filmowym

Władze miasta Skarżyska-Kamiennej wspólnie z Zarządem Powiatu podjęły inicjatywę spotkania informacyjnego dla przedstawicieli miejskich i powiatowych instytucji publicznych na temat sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem. Fakty dotyczące nowego wirusa i zasady postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia omawiali przedstawiciele środowiska medycznego oraz przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epodemiologicznej.

 

 
Spotkanie odbywało się dzisiaj (2 marca) w Miejskim Centrum Kultury. Wzięli w nim udział przedstawiciele różnych jednostek z terenu Skarżyska-Kamiennej, między innymi szkół, przedszkoli, instytucji kultury i sportu, przedstawiciele służb mundurowych. Jak podkreślali inicjatorzy spotkania, w Polsce nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem (SARS-CoV-2), jednak sytuacja epidemiologiczna w innych krajach wymaga podjęcia profilaktyki i przekazywana rzetelnej wiedzy.
 
- Spotkanie zorganizowaliśmy, by rozwiać wszelkie wątpliwości pojawiające się w związku z koronawirusem oraz by wskazać, jak postępować, aby uniknąć zagrożenia – podkreślał na wstępie Krzysztof Myszka, zastępca prezydenta miasta, który wspólnie z Katarzyną Bilską z Zarządu Powiatu podziękował uczestnikom za przybycie.
 
Najważniejsze fakty dotyczące koronawirusa omówili przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na czele z dyrektorką Anną Chrzanowską oraz lekarz pulmonolog, Mateusz Korzeniewski. Obecna była również Krystyna Górnaś-Salata, specjalista medycyny rodzinnej.
 
W czasie spotkania podkreślano, że najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej higieny, mycie rąk z użyciem mydła lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu, unikanie osób chorych, pamiętanie o zasłanianiu ust w czasie kichania czy kaszlu.
Osoby, które wracają z terenów, na których występuje koronawirus, po wystąpieniu objawów (gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem) powinny zgłosić to telefonicznie do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która zdecyduje o dalszym postępowaniu (telefon alarmowy: 603 795 200 lub telefony na centralę: 41 25 11 868, 869) lub zgłosić się do najbliższego oddziału zakaźnego. Nie należy zgłaszać się do przychodni do lekarza pierwszego kontaktu.
 
W trakcie spotkania podkreślano również, że choroba wywołana koronawirusem (Covid-19) w zdecydowanej większości ma łagodny przebieg i przypomina inne infekcje wirusowe, nie wymaga działania innego, jak tylko leczenie objawowe. W grupie ryzyka znajdują się osoby starsze, o obniżonej odporności, z chorobami przewlekłymi.
 
Wyjaśniano także, że maseczki nie są zaleca dla osób zdrowych – powinny być używane przez osoby zakażone, aby nie stanowiły zagrożenia dla innych. Zalecane są osobom zdrowym tylko wtedy, gdy opiekują się przebywającą w tym samym pomieszczeniu osobą z podejrzeniem infekcji.
 
Zachęcamy do śledzenia bieżących komunikatów Głównego Inspektora Sanitarnego oraz do obejrzenia materiału filmowego ze skrótem prelekcji ze spotkania odbywającego się w Miejskim Centrum Kultury - dostępny jest TUTAJ.

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.