Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

80. rocznica masowego mordu w lesie na Borze

W minioną niedzielę na osiedlu Bór odbywała się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę rozstrzelania przez Niemców 360 mieszkańców miasta. Masowe egzekucje odbywały się w lesie na Borze od 12 do 16 lutego 1940 roku. W kolejną rocznicę masowego mordu, przy mogile pomordowanych – jak co roku – zebrali się przedstawiciele licznych organizacji, związków i stowarzyszeń, samorządowcy, delegacje ze szkół i instytucji oraz zakładów pracy.
 

 

Zimą 1940 roku, zaledwie kilka miesięcy po wybuchu II wojny światowej, w Skarżysku-Kamiennej Niemcy przeprowadzili akcję, której celem była likwidacja elity intelektualnej i kulturalnej miasta. Aresztowano ponad 400 osób, wśród nich członkowie Organizacji Orzeł Biały, urzędnicy, kolejarze, robotnicy, harcerze, uczniowie, ojcowie Franciszkanie. Aresztowanych przetrzymywano w budynku dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 1. Byli przesłuchiwani, poniżani torturowani. Większość usłyszała wyroki śmierci, które zapadały po krótkich, niesprawiedliwych procesach. Od rana 12 lutego 1940 roku przez kilka kolejnych dni skazani przywożeni byli do lasu na Borze, gdzie odbywały się masowe egzekucje. Rozstrzelano 360 osób.
 
Jeszcze przed końcem lutego 1940 r. w miejscu masowego mordu harcerz Władysław Wasilewski wraz z kilkoma kolegami postawił brzozowy krzyż. Po wojnie został on zastąpiony drewnianym.
 
W niedzielę, 16 lutego – 80 lat po tych tragicznych wydarzeniach – na osiedlu Bór odbywały się uroczystości rocznicowe. W kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy odprawiona została Msza św. w intencji ofiar egzekucji, a dalsza część obchodów odbywała się w lesie przy mogile. W miejscu zbrodni dokonanej przez hitlerowców w lutym 1940 roku stanął niemal siedmiometrowy, drewniany krzyż, który nawiązuje do pierwotnego wyglądu mogiły. Krzyż został poświęcony. Inicjatorem ustawienia krzyża był mieszkaniec, Krzysztof Brzeziński, a współinicjatorem Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna. Ufundowało go Nadleśnictwo Suchedniów, na terenie którego znajduje się mogiła. Inicjatywa spotkała się z akceptacją ze strony Instytutu Pamięci Narodowej.
 
W krótkim przemówieniu prezydent miasta, Konrad Krönig podziękował inicjatorom i organizacjom oraz instytucjom, które wspólnym wysiłkiem przyczyniły się do ustawienia na mogile drewnianego krzyża. Podziękował również mieszkańcom miasta, którzy na co dzień odwiedzają to miejsce i zapalają znicze pamięci. Do tego, jak ważne jest zachowanie pamięci o tragicznych wydarzeniach z okresu wojny, nawiązała także prof. Urszula Oettingen ze Stowarzyszenia Siekierno Nasza Ojczyzna. Przypomniała tło historyczne i przebieg zdarzeń z lutego 1940 roku, a także wiele kolejnych tragicznych zdarzeń z okresu II wojny światowej.
 
Okazją do refleksji i zadumy był występ patriotyczny młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego, która mieści się na osiedlu Bór.
 
Organizatorzy uroczystości przywołali również pamięć o śp. ppł. Henryku Czechu ps. „Śmigły”, który zmarł w listopadzie 2019 roku. Honorowy Obywatel Miasta Skarżyska-Kamiennej zawsze brał udział w lutowych uroczystościach, dając innym przykład pamięci o zamordowanych patriotach.
 
Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów na mogile przez licznie zebrane delegacje.

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.