Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Skarżyska Strefa Kreatywnego Biznesu – propozycja dla młodych stażem przedsiębiorców

Na ostatnim piętrze biurowca przy ulicy Legionów 122D już za kilka tygodni działalność rozpocznie Skarżyski Inkubator Przedsiębiorczości. Swoją działalność będzie tam mogło rozwijać minimum 10 firm, stawiających pierwsze kroki w biznesie. Dobiega końca remont pomieszczeń. Otwarcie Inkubatora zaplanowane jest na maj.

 

 

 

 

Powstaje Inkubator Przedsiębiorczości
Na niewykorzystywanym dotychczas ostatnim piętrze biurowca dobiega końca remont pomieszczeń. W Inkubatorze Przedsiębiorczości znajdą się wyposażone biura z zapleczem socjalnym. Inkubujący się przedsiębiorcy będą mieli do dyspozycji także nowoczesną salę konferencyjną.
 
Prace remontowe idą zgodnie z planem, a oficjalne otwarcie Inkubatora zaplanowane zostało na maj. Wkrótce ruszy także rekrutacja przedsiębiorców zainteresowanych prowadzeniem tam swojej działalności.
 
Jak wyjaśnia Sławomir Ciaś, dyrektor Centrum Obsługi Inwestora, które tworzy i będzie prowadziło inkubator, maksymalny czas pobytu firmy w Skarżyskim Inkubatorze Przedsiębiorczości będzie wynosił 24 miesiące. Przedsiębiorcy z umeblowanych i wyposażonych w sprzęt komputerowy biur będą mogli korzystać bezpłatnie - w ramach pomocy de minimis.
 
- W Inkubatorze przewidzieliśmy miejsce dla 10 firm. To nasze minimum. W przypadku większego zainteresowania jesteśmy w stanie rozszerzyć ofertę nawet do 15 przedsiębiorstw. O inkubację będą mogły ubiegać się firmy funkcjonujące na rynku nie dłużej niż dwa lata – wyjaśnia dyrektor COI, Sławomir Ciaś.
 
Rekrutacja zostanie ogłoszona wkrótce, a o szczegóły można dopytywać już dzisiaj w Centrum Obsługi Inwestora w Skarżysku-Kamiennej (ul. Legionów 122D, I piętro, pokój 116, tel. 41 253 40 10, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). O wyborze firm do Inkubatora Przedsiębiorczości będzie decydowała Rada Programowa.
 
Strefa Biznesu to także szkolenia i podnoszenie kwalifikacji
Skarżyski Inkubator Przedsiębiorczości to tylko jeden z elementów projektu pod nazwą „Skarżyska Strefa Kreatywnego Biznesu”, który Centrum Obsługi Inwestora realizuje przy dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu wynosi ponad 870 tys. zł, zaś dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to ponad 630 tys. zł.
 
Młodzi stażem przedsiębiorcy – poza wsparciem o charakterze infrastrukturalnym – skorzystają także ze szkoleń realizowanych przez Centrum Obsługi Inwestora.
 
- Pakiet szkoleń, skrojonych na miarę potrzeb przedsiębiorców oraz pomoc w zakresie nawiązywania kontaktów biznesowych z pewnością będą stanowiły istotne wsparcie na początku samodzielnego prowadzenia własnej firmy – zauważa dyrektor COI.
 
Specjalistyczne szkolenia w ramach projektu przewidziane są także dla pracowników COI, którzy dzięki temu będą podnosili swoje kwalifikacje. Pracownicy Centrum Obsługi Inwestora przygotowują się do zarządzania Inkubatorem Przedsiębiorczości i wszechstronnego wspierania start-upów zdobywając doświadczenie i podglądając praktyki w innych miastach. Przedstawiciele COI uczestniczyli w wizytach studyjnych m.in. w Budapeszcie na Węgrzech, gdzie odwiedzili instytucje wspierające biznes oraz przyjrzeli się funkcjonowaniu przestrzeni co-workingowych. Międzynarodowe doświadczenia zbierali także w czasie wizyt w słowackich instytucjach wspierających biznes. Dobre praktyki podglądali także w Polsce m.in. w Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego sp. z o.o., Parku Przemysłowo-Technologicznym „Maszynowa” w Gdańsku, czy Pomorskim Centrum Inwestycyjnym.
 
To już drugi inkubator w Skarżysku
Zdaniem prezydenta Skarżyska-Kamiennej, Konrada Kröniga, Strefa Kreatywnego Biznesu to kolejny przykład kreowania pobudzenia gospodarczego w mieście. Prezydent podkreśla też, że tworzony Inkubator Przedsiębiorczości jest dobrym uzupełnieniem dla Skarżyskiego Inkubatora Technologicznego.
 
- Udało nam się z powodzeniem zapełnić Inkubator Technologiczny, w którym odbywa się stała rotacja. Jedne firmy, po okresie inkubacji opuszczają go, by dalej prowadzić swoją działalność poza Inkubatorem, a w ich miejsce hale wynajmują kolejne firmy – podkreśla prezydent Konrad Krönig. - Dochodzimy do sytuacji, gdy o miejsca w Skarżyskim Inkubatorze Technologicznym zaczyna toczyć się rywalizacja pomiędzy firmami spoza Skarżyska. To optymalna sytuacja będąca efektem umiejętnego zarządzania inkubatorem. Jest to kolejny dowód na to, że powołanie Centrum Obsługi Inwestora było z mojej strony dobrym pomysłem – podkreśla prezydent miasta.
 
Końcowe prace remontowe w Skarżyskim Inkubatorze Przedsiębiorczości:

 
Początek remontu w Skarżyskim Inkubatorze Przedsiębiorczości:

 
Wizyty studyjne w instytucjach wspierających biznes
(fot. COI w Skarżysku-Kamiennej, www.coi.skarzysko.pl):

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.