Nasze Miasto

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Apelujemy: stop wypalaniu traw

Skarżyski samorząd przyłącza się do apelu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej o niewypalanie traw na nieużytkach. Przypominamy, że pożary traw niszczą florę i faunę, powodują zagrożenie dla ludzi i generują koszty. Przypominamy także, że jest to proceder zabroniony. Kodeks wykroczeń przewiduje dla sprawcy karę w wysokości nawet do 5.000 zł, a w sytuacji, gdy zagrożone zostaje mienie lub życie - grozi do 10 lat więzienia.
 

 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku rozpoczyna coroczną kampanię informacyjną, zmierzającą do ograniczenia procederu wypalania traw. Strażacy podkreślają, że w 2018 roku na terenie powiatu skarżyskiego odnotowano 201 takich pożarów, w których spaleniu uległo 51 ha nieużytków.
 
Wspólnie z Komendą Powiatową PSP apelujemy więc o niewypalanie traw i przypominamy:
  • pożary traw niszczą florę i faunę, powodując niejednokrotnie śmierć zwierząt i owadów,
  • pożary traw wyjaławiają ziemię, która jest później mniej urodzajna,
  • pożary traw powodują zagrożenie dla ludzi, ponieważ podczas procesu spalania się traw wydzielają się szkodliwe związki, które są zagrożeniem dla człowieka i środowiska naturalnego,
  • wysuszone trawy palą się bardzo szybko! W przypadku gwałtownej zmiany kierunku wiatru, pożary szybko wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. W wyniku takich zdarzeń ludzie niejednokrotnie tracą dorobek całego życia.
  • wypalaniu traw towarzyszy silne zadymienie, które może grozić zaczadzeniem i które zmniejsza widoczność na drogach, co może prowadzić do groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych,
  • w przypadku zauważenia, że ktoś podpala trawy, należy powiadomić policję. Wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduję za to karę grzywny do 5.000 zł. Jeżeli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostaje mienie lub życie, sprawca może trafić do więzienia nawet na 10 lat.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami na stronie www.stoppozaromtraw.pl 
foto: KPPSP Skarżysko-Kamienna | skarzysko-kamienna.straz.kielce.pl

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.