Nasze Miasto

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Wiwat 3 maja!

Obchody z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, w Skarżysku rozpoczęły się Mszą świętą za Ojczyznę i uroczystością przy pomniku „Bojownikom o niepodległość”, a zakończyły na sportowo – II Biegiem Konstytucji.

 

 

 

 

 

Przy pomniku na Skwerze Solidarności zgromadzili się kombatanci, samorządowcy, przedstawiciele władz wojewódzkich, przedstawiciele instytucji i zakładów pracy z terenu miasta, młodzież szkolna, mieszkańcy Skarżyska i okolic. Głos w imieniu organizatorów zabrał prezydent miasta, Konrad Krönig, który w krótkim przemówieniu nawiązał do historii uchwalenia tej pierwszej w Europie, nowoczesnej konstytucji.
 
- Uchwalona 3 maja 1791 roku konstytucja przyjęła rewolucyjne, jak na ówczesne realia rozwiązania, wprowadziła Polskę do grona nowoczesnych i oświeconych państw, a dla wielu twórców kolejnych ustaw zasadniczych stanowiła punkt odniesienia i źródło narodowej mądrości oraz siły. Stała się wręcz symbolem, przywołującym na myśl potrzebę zmian, w krytycznych momentach naszej historii była motywacją i sposobem na manifestowanie narodowej przynależności – mówi prezydent, który przypomniał także, że tegoroczne obchody odbywają się duchu dwóch innych, ważnych dla naszej Ojczyzny i lokalnej społeczności rocznic. - 2018 rok to rok szczególny – świętujemy 100-lecie niepodległości Polski. To szczególny rok także dla Skarżyska, ponieważ obchodzimy 95-lecie nadania praw miejskich – dodawał.
 
Uczestnicy uroczystości otrzymali wpinki, przygotowane przez miasto na 100-lecie niepodległości.
 
W trakcie uroczystości z okazji Święta Konstytucji z krótkim programem artystycznym wystąpiła młodzież z Gimnazjum nr 2, która także przypomniała okoliczności uchwalenia Konstytucji Trzeciomajowej. Wystąpili: Emilia Szczygieł, Gabrysia Wrona, Wiktoria Wasilewska, Martyna Zięba, Julia Sokołowska, Martyna Pawłowska, Katarzyna Borek, Kinga Białek, Karolina Lisowska, Zuzanna Goworek, Ignacy Fiedorowicz, Oskar Lange, Bartek Winiarski, Jakub Korpanty, Dawid Goliński, Karolina Smużyńska, Wiktoria Depo, Wiktoria Lisowska, Oliwia Fornal, Patrycja Bilska, Natalia Szafrańska, Kuba Wężyk, Filip Matyśkiewicz, Mikołaj Marczewski, Piotrek Kepka, Kamil Piwko, Dominik Żak. Młodzież przygotowali nauczyciele: Małgorzata Skuza, Joanna Karlikowska–Mańko, Grażyna Gładyś i Jerzy Gębski.
 
Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wiązanki i kwiaty.
 
Dalsza część dnia upłynęła na sportowych emocjach. O godzinie 14.00 wystartował marszobieg rekreacyjny na dystansie 2 km, a następnie II Bieg Konstytucji, w którym udział wzięło ponad 170 biegaczy (z wynikami można zapoznać się TUTAJ). Głównym organizatorem obu sportowych wydarzeń upamiętniających rocznicę uchwalenia Konstytucji było Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji.

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.