Nasze Miasto

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Światowy Dzień Wiedzy na temat autyzmu (VIDEO)

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten rozpoczyna w Stanach Zjednoczonych, ale także w Polsce, Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem. W związku z tradycją z lat poprzednich, w poniedziałek  sprzed Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 2 wyruszył niebieski marsz do Miejskiego Centrum Kultury, gdzie wręczono nagrody za rozstrzygnięte konkursy.

 

Obejrzeliśmy pokaz tańca pt. „Odcienie błękitu” przygotowany przez wychowanków Przedszkola „Pod Słoneczkiem”. Następnie uczniowie Gimnazjum nr 2 zaprezentowali spektakl pt.” Brzydkie Kaczątko”. Wzruszającym występem wokalnym Kacper Czeski pożegnał wszystkich zaproszonych gości utworem „Ja po prostu mam autyzm”.

Błękitny Marsz w tym roku cieszył się dużą frekwencją. Wolontariusze, młodzież ze skarżyskich szkół i ośrodków kształcenia specjalnego, samorządowcy włączyli się w tegoroczne obchody Dnia Autyzmu.

Uczestnicy marszu poznawali tajemnicę autyzmu, mogli dowiedzieć się m.in., jak dziecko z autyzmem odbiera świat. Świadomość na temat autyzmu w społeczeństwie jest bardzo niska, a osoby nim dotknięte i ich rodziny często spotykają się z krzywdzącymi komentarzami na swój temat.

W Europie żyje 5 mln osób z autyzmem. W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300. Rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.

Inicjatywy takie mają propagować wiedzę w kwestii autyzmu. Organizacje działające na rzecz osób z autyzmem w Polsce i na świecie, celebrują to święto, włączając się w globalną akcję „Zaświeć się na niebiesko“. W akcje angażuje się również Miejskie Centrum Kultury – budynek w tych dniach jest podświetlany na niebiesko.

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.