Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Tu historia łączy się z przygodą

Zapraszamy do Muzeum Orła Białego, które na tegoroczny sezon wiosenno-letni przygotowało atrakcyjną ofertę dla pasjonatów historii. Oprócz zwiedzania wystawy stałej i wystaw czasowych, można wziąć udział w ciekawych warsztatach i skorzystać z dodatkowych atrakcji. W tym sezonie na zwiedzających czekać będzie niespodzianka – możliwość wejścia na pokład kutra ORP „Odważny”.
 
Od 1 kwietnia Muzeum Orła Białego czynne jest dłużej – do godziny 19.00. Zwiedzać można zarówno wystawy – stałą i czasowe – znajdujące się wewnątrz, jak i ekspozycję plenerową. To właśnie ona jest największa atrakcją skarżyskiego muzeum.
 
- Na powierzchni półtora hektara zgromadzonych jest ponad 100 eksponatów muzealnych – przypomina Robert Bodo, zastępca dyrektora Muzeum Orła Białego. - Zdecydowanie największą atrakcją jest samolot Ił-14, do którego można wejść i zasiąść za sterami. Dużą atrakcją jest także kuter torpedowy ORP „Odważany” – dodaje.
 
Kuter ORP „Odważny” trafił do muzeum dokładnie 30 lat temu i sam w sobie stanowi wyjątkową atrakcję. W tym roku turyści będą mogli również wejść na jego pokład.
 
- Szykujemy platformę widokową. Będzie można wejść na statek, skąd rozciąga się niesamowity widok. Szukamy wykonawcy tego zadania i liczę, że na pełny sezon platformę uda się otworzyć – wyjaśnia Monika Kowalczyk-Kogut, dyrektor skarżyskiego muzeum, która zdradza jednocześnie, że kolejnym etapem – bo zbudowaniu platformy – jest plan umożliwienia wejścia do kabiny.
 
Turyści odwiedzający Muzeum Orła Białego docenią zapewne fakt, iż w ostatnich dwóch latach udało się odnowić ponad 40 obiektów muzealnych. Na tym nie koniec...
 
- W tym roku odnawiamy kolejne eksponaty, zwłaszcza te większe gabarytowo – mówi zastępca dyrektora, Robert Bodo.
 
By jeszcze bardziej uatrakcyjnić ofertę, w Muzeum – obok wystawy stałej – organizowane są również wystawy czasowe. Obecnie oglądać można wystawę lamp naftowych z kolekcji pani Agnieszki Brodniewicz. To pierwsza ekspozycja w Muzeum z cyklu „Skarżyskie kolekcje”...
 
- Na wystawie prezentowane są lampy pochodzącego głównie z drugiej połowy XIX wieku. Można zobaczyć lampy polskie, niemieckie, francuskie i amerykańskie. Wystawa będzie czynna do 6 maja. Zapraszamy – mówi Albert Gajewski, kustosz Muzeum Orła Białego.
 
- Wiemy, że skarżyszczanie mają wiele ciekawych zbiorów, którymi chcieliby się pochwalić. Zapraszamy do muzeum, będziemy starali się przygotowywać kolejne wystawy z cyklu „Skarżyskie kolekcje”. Kolejną kolekcję pokażemy już jesienią i będzie dotyczyła najprawdopodobniej skarżyskiej kolei – dodaje Monika Kowalczyk-Kogut.
 
Natomiast już od maja w Muzeum prezentowana będzie wystawa pt. „Wielka wojna i pokój”, nawiązująca do I wojny światowej i do 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
 
Muzeum – obok wystaw – ma też inne propozycje dla pasjonatów historii. Obecnie organizowane są m.in. warsztaty konserwatorskie, w trakcie których uczestnicy w specjalnym laboratorium dowiadują się, na czym polega praca konserwatora i własnoręcznie czyszczą monety.
 
Pasjonatów historii zapewne zainteresują również kolejne propozycje skarżyskiego muzeum – 19 maja placówka weźmie udział w Nocy Muzeów (wstęp będzie bezpłatny), a 28 lipca odbędzie się kolejny Skarżyski Piknik Historyczny (atrakcją będą m.in. pokazy walk kawalerii, rekonstrukcje bitew).
 
Dzięki stale zmienianej i uatrakcyjnianej propozycji, skarżyskie Muzeum z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów z całej Polski. W minionym roku próg muzeum przekroczyło ponad 30 tysięcy osób. To zdecydowanie więcej niż w poprzednich latach.
 
- Zapraszamy do skarżyskiego Muzeum Orła Białego, które jest jedną z największych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego i w którym historia styka się z ciekawą historią – zachęca prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig.
 
Zachęcamy do obejrzenia programu „Skarżysko-Kamienna – miasto na szlaku”, który poświęcony jest Muzeum Orła Białego:

Przypominamy także, że skarżyskie Muzeum Orła Białego włączyło się w miejską akcję „Niedziele dla rodziny” i przygotowało propozycje na wspólne, rodzinne spędzanie niedziel, w których obowiązuje zakaz handlu. Szczegóły znaleźć można TUTAJ.

foto: Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej  |  Urząd Miasta Skarżyska-Kamienna

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.