Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom

Prezydent miasta wspólnie z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Skarżysku-Kamiennej zachęca rodziców i opiekunów dzieci do zapoznania się z komunikatem Ministra Zdrowia w sprawie nieodpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom. Ze szczepień można będzie korzystać od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. Szczepienia obejmą dzieci, które – po wcześniejszym umówieniu na wizytę szczepienną – zgłoszą się do lekarza do 20 kwietnia 2018 r.
 
Streptococcus pneumoniae (pneumokok, dwoinka zapalenia płuc) najczęściej jest przyczyną chorób inwazyjnych takich jak sepsa, zapalenie płuc i ZOMR (zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych). Drobnoustrój ten odpowiada również za zakażenia nieinwazyjne,
z których najczęstsze to ostre zapalenie ucha środkowego, zatok oraz zapalenie spojówek.
 
Pneumokoki przenoszone są drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni. U człowieka naturalnym miejscem bytowania pneumokoków jest jama nosowo-gardłowa, a kolonizacja dotyczy około 5-10% zdrowych dorosłych i 20-60% zdrowych dzieci.
 
Najskuteczniejszą formą zapobiegania zakażeniom pneumokokowym jest szczepienie. W 2017 roku na terenie powiatu skarżyskiego odnotowano trzy zachorowania spowodowane przez Streptococcus pneumoniae - zapalenie płuc, sepsę i zapalenie ucha, w województwie świętokrzyskim odnotowano 31 zachorowań, a w Polsce 1155 zachorowań .
 
Źródło: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Skarżysku-Kamiennej
 
 
Komunikat Ministerstwa Zdrowia
 
Szczepienia dzieci (z roczników 2013-2016) przeciwko pneumokokom
– komunikat do rodziców i opiekunów
 
Drodzy Rodzice i Opiekunowie!
Od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. będziecie mogli bezpłatnie zaszczepić swoje dziecko przeciwko pneumokokom.
Przypominamy, że to szczepienie daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez Streptococcus pneumoniae!
Kto może zostać zaszczepiony
Dzieci do ukończenia 5. roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione (dzieci urodzone w latach 2013-2016)
Warunek – dziecko musi zostać zakwalifikowane do szczepienia do 20 kwietnia 2018 r.
Co należy wiedzieć
• Szczepienie jest dobrowolne i nieodpłatne!
• Jeśli jesteś zainteresowany zaszczepieniem dziecka – zgłoś się w tej sprawie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej!
• Szczepienia obejmują dzieci, które – po wcześniejszym umówieniu na wizytę szczepienną – zgłoszą się do lekarza do 20 kwietnia 2018 r.
• Szczepienie jest wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki Synflorix zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 2 miesięcy.
• Pełen, dwudawkowy schemat szczepienia będzie realizowany od 20 marca 2018 r. do 29 czerwca 2018 r. przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ.
 
Jeśli chcesz zaszczepić dziecko przeciwko pneumokokom, skontaktuj się ze swoją przychodnią (tam, gdzie złożyłeś deklarację wyboru lekarza POZ) w sprawie terminu szczepienia.
Informacji o szczepieniach udzielają również powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.
Liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone.
 
DO POBRANIA:
Komunikat Ministerstwa Zdrowia do rodziców
Komunikat Ministerstwa Zdrowia do świadczeniobiorców
 

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.