Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

78. rocznica tragicznych wydarzeń w lesie na Borze

W minioną niedzielę, 11 lutego na osiedlu Bór w Skarżysku odbywała się uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę rozstrzelania przez hitlerowców 360 mieszkańców miasta. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, po której uczestnicy przeszli na plac przy mogile pomordowanych.

 

 

 
 
Na przełomie stycznia i lutego 1940 roku Niemcy rozpoczęli w Skarżysku aresztowania osób związanych z organizacją Orła Białego. Aresztowano ponad 400 osób. Po niesprawiedliwych wyrokach, 360 osób skazano na śmierć przez rozstrzelanie. Egzekucje odbywały się od 12 do 16 lutego 1940 roku w lesie na Borze.
 
W minioną niedzielę w uroczystości upamiętniającej wydarzenia sprzed 78 lat wzięli udział przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa oraz mieszkańcy miasta i powiatu, delegacje związków kombatanckich, szkół, zakładów pracy, organizacji i stowarzyszeń. W krótkim przemówieniu prezydent miasta, Konrad Krönig podziękował mieszkańcom, którzy regularnie odwiedzają mogiłę w lesie na Borze i zapalają znicze, pielęgnując pamięć o tragicznych wydarzeniach z lutego 1940 roku.
 
W uroczystość włączyła się skarżyska młodzież, którzy wystąpiła z krótkim programem artystycznym oraz członek grupy literackiej Wiklina, mieszkaniec miasta, który odczytał wiersz poświęcony wydarzeniom sprzed 78 lat. Była to okazja do refleksji.
 
Na zakończenie delegacje złożyły przy mogile wiązanki i zapaliły znicze.

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.