Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Rozmowa prezydenta Skarżyska z Echem Dnia - podsumowanie trzyletniej pracy w trwającej kadencji

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z wywiadem przeprowadzonym przez redaktora Echa Dnia, Pawła Więcka z prezydentem Skarżyska, Konradem Kronigiem. Wywiad podsumowujący trzy lata pracy prezydenta został przeprowadzony przy okazji odebrania przez prezydenta Skarżyska nagrody przyznanej przez czytelników Echa Dnia „Najlepszy samorządowiec powiatu skarżyskiego”.

 

 Paweł Więcek, witam Państwa. W programie „Gość Dnia”, Konrad Kronig, prezydent Skarżyska-Kamiennej.

- Witam Pana redaktora, Witam Państwa.

- Przy okazji „najlepszy samorządowiec powiatu skarżyskiego”. Po raz trzeci dostał Pan tę nagrodę od naszych czytelników. To uczucie z kategorii tych miłych chyba...

- Oczywiście Panie redaktorze, jest mi bardzo miło i chciałbym bardzo gorąco podziękować wszystkim tym z Państwa, którzy zdecydowali się oddać na mnie swój głos. Praca prezydenta to jest ciężka praca. Każdy z nas stara się wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej. Myślę, że podobnie jak ja, moi koledzy, którzy są włodarzami innych miast w regionie pracują nie po 8 godzin dziennie, ale często jest to praca po kilkanaście godzin dziennie, także w weekendy. Mocno cieszy, kiedy mieszkańcy tę pracę doceniają.

- Te nagrody od mieszkańców, od czytelników mają szczególną wartość. Chciałem zapytać, jaka idea przyświeca Panu w pańskiej pracy

samorządowej ?

- Od początku kadencji starałem się i staram być blisko mieszkańców. Analizować ich potrzeby, kontaktować się z nimi. Robię to na co dzień, w trakcie bezpośrednich spotkań, ale także komunikując się z mieszkańcami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Myślę, że ten dobry kontakt z mieszkańcami, analiza potrzeb i staranie się, żeby te potrzeby umiejętnie zaspokoić to recepta na sukces i recepta na to, żeby mieszkańcy doceniali pracę poszczególnych włodarzy.

 - Objął Pan urząd w dramatycznej sytuacji finansowej Skarżyska-Kamiennej. To było zadłużenie sięgające prawie stu procent wartości rocznego budżetu. Udało się Panu spod tej gilotyny uciec, czy ciągle Pan tak naprawdę ucieka ?

- Zadłużenie dalej jest olbrzymie i będziemy spod tej gilotyny uciekać jeszcze kilka dobrych kadencji, natomiast nie ukrywam, że w tej kadencji samorządowej udało nam się zbilansować budżet, znacząco zwiększyć dochody Tak umiejętnie obciąć wydatki w tych aspektach, gdzie było to niepotrzebne, że możemy teraz mówić o pełnej płynności i sukcesie Skarżyska-Kamiennej. Szanowni Państwo , pamiętajmy, że nasze miasto było najbardziej zadłużonym samorządem w regionie, a już w tym momencie nie jest. Nie jestem gołosłowny. Moje słowa o dobrej kondycji finansowej miasta podkreślają eksperci z Regionalnej Izby Obrachunkowej. Myślę ze to jest najlepszy dowód , że sytuacja Skarżyska poprawiła się i stale się poprawia.

 - Nie ma też zaporów płatniczych w „budżetówce”...

- Oczywiście, że nie. Przypomnę, że w sektorze budżetowym przez wiele lat za rządów mojego poprzednika, wynagrodzenia dla pracowników były zamrożone. W tym momencie mogliśmy pozwolić sobie nawet na podwyżki, zachowując płynność, co też jest dowodem na dobrą kondycję finansów.

 

- W swojej pracy samorządowej od początku postawił Pan na rozwój przedsiębiorczości, na przyciąganie inwestorów. W piątek podpisano umowy na utworzenie Skarżyskiej Strefy Kreatywnego Biznesu. To jest jeden z tych elementów, który ma stymulować rozwój miasta

- Tak oczywiście udało nam się wdrożyć wiele rozwiązań z zakresu wspierania przedsiębiorczości. Przypomnę, że powołaliśmy Centrum Obsługi Inwestora. Udało nam się w całości zapełnić Inkubator Technologiczny, a teraz dalsze działania. Idziemy w tym kierunku, bo widzimy efekty. Trzeba pamiętać, że udało nam się przyciągnąć do miasta znaczącą liczbę inwestorów, którzy kupują nieruchomości. Te pieniądze trafiają do miejskiej kasy, dzięki czemu mamy pieniądze na wkłady m.in. do unijnych projektów. Z drugiej strony, trzeba pamiętać, że ci inwestorzy tworzą miejsca pracy. Idąc za ciosem., postanowiliśmy stworzyć w Skarżysku Inkubator Przedsiębiorczości. W ramach projektu, o którym Pan wspomniał w naszym mieście powstanie kolejny Inkubator – przypomnę, że mamy już Inkubator Technologiczny – w tym momencie, w budynku, w którym funkcjonuje Centrum Obsługi Inwestora powstanie Inkubator Przedsiębiorczości. Będzie to już inna przestrzeń do prowadzenia biznesu. Przypomnę, że w przypadku Inkubatora Technologicznego były to hale magazynowe oraz produkcyjne, natomiast tutaj będziemy mieli do czynienia z przestrzenią biurową i będziemy mieli odrestaurowane całe piętro w tym budynku przygotowane pod prowadzenie działalności gospodarczej na wysokim poziomie, w nowoczesnej infrastrukturze, gdzie przedsiębiorcy, którzy zdecydują się ulokować tam swoje start-upy, będą już mieli przygotowany cały sprzęt, także komputerowy, niezbędną infrastrukturę. Jesteśmy tutaj gotowi na przyjęcie 15 nowych przedsiębiorców.

 - W piątek podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach przypomniał Pan historię sprzed 3 lat, kiedy w kampanii wyborczej mówił Pan, że nie będzie się ubiegał o reelekcje, jeśli nie zredukuje w istotny sposób bezrobocia w Skarżysku-Kamiennej, a ono było i wciąż jest najwyższe spośród wszystkich miast, powiatów w województwie i tutaj jakiś sukces Pan ma, bo bezrobocie spadło z 25 do 15 procent.

- Zgadza się. Spadek, Panie redaktorze jest znaczący o 10 punktów procentowych. Pragnę zaznaczyć, że ta dynamika spadku jest jedną z największych, o ile nie największa w regionie. To na pewno cieszy, jest to dowód na to, że nasze działania są skuteczne. Oczywiście bezrobocie pozostaje na najwyższym poziomie w regionie, ale trzeba pamiętać, że spadek o 10 procent jest olbrzymi. Inne powiaty tak wysokim spadkierm nie mogą się poszczycić. Bezrobocie w skarżysku na takim, a nie innym poziomie, to jest efekt wieloletnich zaniedbań. Pragnę przypomnieć, że Centrum Obsługi Inwestora w Skarżysku-Kamiennej proponowałem utworzyć już w swojej pierwszej kadencji, jaklo radny, w kadencji 2006-2010. Gdyby ówczesny prezydent mnie posłuchał i wdrożył te działania, które my teraz wdrażamy, to śmiem twierdzić że bezrobocie byłoby na poziomie 7-8 %. Myślę, że jeśli w kolejnej kadencji samorządowej podtrzymamy te działania, dalej będziemy je sumiennie wdrażać, to bezrobocie dalej będzie spadać i będzie to z korzyścią nie tylko dla mieszkańców Skarżyska, ale całego powiatu.

 

- Pozachwycaliśmy się Pana dokonaniami w Skarżysku-Kamiennej, to teraz łyżka dziegciu w tej beczce miodu. Co Panu przez te 3 lata się jeszcze nie udało ?

- Jeżeli mam być szczery Panie redaktorze, odczuwam pewien niedosyt, jeżeli chodzi o liczbę inwestycji zrealizowanych w mieście. Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja miasta była agonalna. Groziło nam bankructwo, zarząd komisaryczny, więc chyba nikt nie spodziewał się spektakularnych inwestycji, chociaż ja o takowych mówiłem w kampanii wyborczej, licząc na duże dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego i przez te 3 lata tych inwestycji nie było zbyt wiele. One oczywiście były realizowane, były to drobne inwestycje. Starałem się stawiać na zrównoważony rozwój miasta i tego troszeczkę brakowało, ale tutaj również mogę się pochwalić, mamy dobre informacje – otrzymaliśmy dofinansowanie na rewitalizację dwóch osiedli: Zachodnie i Kamienna, 10 milinów złotych z Urzędu Marszałkowskiego. Więc nawet te duże inwestycje, których nie udało się zrobić, a obiecałem, będą zrealizowane jeszcze w tej kadencji samorządowej, a to tak naprawdę to dopiero początek, bo duże inwestycje planujemy na lata 2018-2020. Złożyliśmy stosowne wnioski do Urzędu Marszałkowskiego. Szanowni Państwo, myślę, że strumień kilkudziesięciu milionów złotych w latach 2018-2019 popłynie do Skarżyska. Co tutaj jest najważniejsze ? To, że dzięki temu, że udało mi się unormować sytuację miejskich finansów, wygospodarowałem środki na wkłady do projektów unijnych ,a bez tych wkładów nie moglibyśmy aplikować o te olbrzymie środki i Szanowni Państwo, co najważniejsze, nie są to środki brane na kredyt, tylko zabezpieczamy je z dochodów własnych. Powiem wprost: rozwój Skarżyska jest możliwy dzięki temu, że udało się unormować finanse. To tak jak w domu, jeśli brakuje na podstawowe rzeczy, to nie zmieniamy samochodu, nie robimy elewacji budynku, a jeżeli mamy już na podstawowe kwestie, jeżeli mamy unormowane finanse, to stać nas na to, żeby inwestować i tak jest dzięki rządom komitetu „Przyszłość i Rozwój” w Skarżysku po 3 latach. Przed Skarżyskiem w latach 2018-2020, dzięki środkom unijnym, olbrzymi skok cywilizacyjny. Nie boję się tego sformułowania. Wszyscy będziemy jego świadkami w najbliższych latach.

 - Kończymy w atmosferze kampanii wyborczej już, a moim i Państwa gościem był prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Kronig. Dziękuję.

- Taka pora, że od kampanii wyborczej nie da się uciec, ale myślę, że wszyscy ciężko pracujemy i będziemy to robić także w kolejnej kadencji. Dziękuję bardzo Panie redaktorze, dziękuję Państwu.

 źródło: Echo Dnia

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.