Nasze Miasto

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Zapraszamy na Skarżyskie Spotkania z Piosenką Żeglarską

14 października w Skarżysku po raz siódmy odbędzie się „SzantySkar”, czyli festiwal piosenki żeglarskiej. Patronat honorowy nad festiwalem objął prezydent Skarżyska-Kamiennej. Zachęcamy do udziału.

 

 

 
 

 

Skarżyskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „SzantySkar” to obecnie jedyny cykliczny festiwal piosenki żeglarskiej w regionie, którego wizytówką jest wysoki poziom wykonawczy zapraszanych artystów i szczególna atmosfera budowana przez publiczność.
Prócz ubiegłego roku, festiwal odbywał się regularnie przez 6 lat z rzędu zjednując sobie publiczność, która specjalnie na to wydarzenie przybywa do Skarżyska z różnych stron Polski.
Tegoroczna - siódma edycja, organizowana jest przez Towarzystwo Żeglarskie „Sterna”, którego ideą jest promowanie żeglarstwa, więc kultury żeglarskiej również.
 
Na scenie wystąpią:
Sąsiedzi” - Gliwice w składzie: Jakub Owczarek (śpiew, bodhran), Kamil Piotrowski (mandolina, gitara, śpiew), Dominika "Domi" Płonka (flety, śpiew), Ela "Elo" Król (skrzypce, śpiew), Marek "Wiklina" Wikliński (koncertina, drumla, śpiew), Piotr "Placek" Świeściak (gitara, śpiew), Mirek WALCZAK – skrzypce, śpiew. Na „SzantySkarze” wystąpili w 2014r. Inspiracje „Sąsiedzi” czerpią głównie z dawnych pokładów ale i Bretanii, Irlandii, Szkocji, muzyki dawnej, ale też z rodzimego folkloru śląskiego, znacznie wykraczając już poza ramy folku morskiego, od którego zaczynali. Występują na festiwalach żeglarskich i folkowych, w tawernach i w plenerze.
Atutem „Sąsiadów” jest różnorodność. Potrafią i żywiołowo zagrać i nastrojowo zaśpiewać. Dobrze współbrzmiące głosy, bogate, akustyczne instrumentarium (skrzypce, altówka, flety, gitary, mandolina, koncertina i bodhran) oraz autorskie teksty i aranżacje składają się na rozpoznawalny już styl grupy. Wykonując utwory po polsku, angielsku, francusku i rosyjsku stali się jedną z wyraźniejszych i oryginalniejszych grup polskiej i światowej sceny folku morskiego.
Do wspólnych występów zapraszali „Sąsiadów” m.in. Cztery Refy, Johnny Collins (Anglia), Pat Sheridan (Irlandia), Simon Spalding (USA), Les Dieses i Les Souilles de Fond de Calle (Francja). Występowali na najważniejszych festiwalach w Polsce oraz na świecie m.in. w Paimpol i Tatihoo we Francji, w Bremie i Rostocku w Niemczech, w Holandii, Czechach, Norwegii i jako pierwsza polska grupa na "Sea Music Festival", w mecce szantymenów - Mystic Seaport w Stanach Zjednoczonych.
North Cape” - Pszczyna. Gościli na SzantySkarze w 2015r. Są kwintetem wokalnym, który od ponad 20 lat (z przerwami) konsekwentnie wyraża swoją fascynację muzyką a cappella (w tym pieśniami morza i folkiem z różnych stron świata). Wystąpili na większości festiwali marynistycznych w kraju i za granicą. Skład zespołu: Łukasz „Kuka” Malcharek – tenor, Paweł „Pavella” Malcharek – tenor, Krzysztof „Tyrion” Ściepłek – tenor, Michał „Bagis” Bagniewski – baryton, Juliusz "Bufet" Krzysteczko – bas.
Old Marinners” - Skarżysko-Kamienna. Spiritus movens „SzantySkaru”. Kwintet wokalno-instrumentalny działający nieprzerwanie do 2008r. Repertuar grupy to muzyka ludowa z różnych stron świata, kompozycje autorskie, a także tradycyjne pieśni z tawern, pokładów żaglowców i kubryku. Skład zespołu: Arek Rurarz (mandolina, banjo tenorowe, śpiew), Magdalena Bolechowska (skrzypce, śpiew), Martyna Jurga (flety, śpiew), Grzegorz Ziętkowski (gitara, śpiew), Andrzej Filipiak (gitara basowa, śpiew).
 
„SzantySkar” to także czas podsumowania mijającego sezonu żeglarskiego, więc nie zabraknie zapewne wspominek, dyskusji, wymiany poglądów.
 
Reprezentanci skarżyskiej „Sterny” przybliżą uczestnikom także swój program „Łódka dla Skarżyska”, który został zainicjowany w tym roku.
 
Źródło: informacja prasowa organizatorów

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.