Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Jesienią w Skarżysku ruszy klub dla seniorów

W Skarżysku-Kamiennej powstaje Klub Senior+, w którym osoby po 60 roku życia, samotne, nieaktywne zawodowo, będą mogły integrować się, ciekawie spędzać czas i rozwijać swoje pasje. Klub będzie się mieścił przy ulicy Norwida 17. Trwają tam ostatnie prace adaptacyjne, w październiku ruszy rekrutacja uczestników, a zajęcia rozpoczną się w listopadzie.
 

 

Klub Senior+, który właśnie powstaje w Skarżysku, to odpowiedź na potrzeby starszych mieszkańców miasta.
 
– Analiza potrzeb mieszkańców Skarżyska, którzy ukończyli 60 rok życia pokazała nam, że istnieje olbrzymie zapotrzebowanie na to, aby przedstawić dla seniorów zorganizowaną ofertę – podkreśla Krzysztof Myszka, zastępca prezydenta miasta. - Tak się złożyło, iż wojewoda świętokrzyski ogłosił konkurs, w ramach którego można było pozyskać dofinansowanie na realizację klubu dla seniorów. Dlatego przystąpiliśmy do konkursu. Warto tu podkreślić, iż nasz wniosek uzyskał jedną z najwyższych lokat w województwie i udało nam się pozyskać środki finansowe – dodaje prezydent Krzysztof Myszka.
 
Projekt opiewa na kwotę 185 tysięcy złotych – wkład własny gminy wynosi 20%, pozostała część to dofinansowanie z rządowego programu „Senior+”.
Klub adresowany do seniorów będzie mieścił się przy ulicy Norwida 17. Będzie prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Trwają tam ostatnie prace adaptacyjne. Dwa główne pomieszczenia, które będą oddane do użytku seniorów, to sala ogólnych spotkań i sala klubowa z wygodnymi kanapami i fotelami oraz sprzętem radiowym i telewizyjnym, wyposażona także w gry planszowe. Klubowicze będą mieli do dyspozycji również w pełni wyposażoną i funkcjonalną kuchnię oraz łazienkę o wysokim standardzie.
 
- W klubie znajdzie się także sala rehabilitacyjno-ruchowa, która będzie wyposażana w drabinki, materace, sprzęt do ćwiczeń gimnastycznych i sprzęt fitness – dodaje Halina Indyka, zastępca dyrektora skarżyskiego MOPS.
 
Rekrutacja do klubu rozpocznie się w połowie października, zaś inauguracja działalności klubu zaplanowana jest na listopad. Z zajęć jednorazowo będzie mogło korzystać 20 osób, nie znaczy to jednak, iż codziennie będzie to taka sama grupa.
 
– Klub Senior+ przeznaczony jest dla osób po 60 roku życia, nieaktywnych zawodowo, samotnych. Głównym celem klubu jest aktywizacja oraz integracja seniorów – wyjaśnia Małgorzata Zolbach z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Uczestnicy klubu wspólnie zdecydują, jakie zajęcia będą się tu odbywały i wspólnie opracują regulamin pobytu. Dostosujemy ofertę zajęć do potrzeb uczestników – dodaje.
 
Klub będzie czynny od poniedziałku do piątku, przez minimum sześć godzin dziennie, jednak w planach mogą znaleźć się też zajęcia i propozycje na weekendy.

 

 
Konrad Krönig, prezydent Skarżyska-Kamiennej:
 
- Bardzo ważna jest dla nas polityka senioralna, dlatego też od początku kadencji podejmujemy różne inicjatywy właśnie z myślą o starszych mieszkańcach naszego miasta. Przypomnę, że wraz z początkiem tego roku w Skarżysku ruszył Program Seniora, dzięki któremu osoby po 60 roku życia mogą korzystać z szeregu zniżek na różne usługi. Wspieramy także działalność skarżyskiego Uniwersytetu III Wieku, dzięki któremu wielu starszych mieszkańców miasta rozwija swoje pasje i doskonali umiejętności. W minionym roku zapoczątkowaliśmy również tradycję spotkań dla seniorów, które są formą podziękowania za ich pracę, zaangażowanie i ciągłą obecność w życiu miasta.
Bardzo ważnym punktem prowadzonej przez nas polityki senioralnej jest stworzenie dla starszych mieszkańców Skarżyska miejsca do spotkań i prowadzenia zajęć. Dlatego właśnie już wkrótce ruszy Klub Senior+. Jestem przekonany, iż Klub przyczyni się do jeszcze większej aktywizacji starszych mieszkańców miasta.

 

 

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.