Nasze Miasto

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Międzynarodowe Forum Inwestycyjne. Poznaliśmy szczegóły inwestycji na Bernatce

W Skarżysku-Kamiennej odbywało się II Międzynarodowe Forum Inwestycyjne, w którym udział wzięli eksperci, przedsiębiorcy i samorządowcy z kraju i zagranicy. Dwudniowe wydarzenie przyciągnęło do naszego miasta gości z kilku krajów. Jednym z pierwszych punktów Forum było przedstawienie wizualizacji parku, który powstanie w Skarżysku przy zalewie Bernatka. Inwestor i projektant ujawnili owiane dotychczas tajemnicą plany, a goście przekonali się, że za sprawą tej inwestycji Skarżysko-Kamienna mocno zaznaczy się na mapie największych atrakcji turystycznych.
 
W międzynarodowym gronie o potencjale Skarżyska
II Międzynarodowe Forum Inwestycyjne odbywało się w patio Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Wydarzenie trwało dwa dni, a jego celem była promocja potencjału inwestycyjnego naszego miasta i regionu, a także pomoc w nawiązywaniu kontaktów między przedsiębiorcami z Polski i zagranicy (m.in. Francji, Ukrainy, Białorusi, Włoch, USA). Już pierwsze, ubiegłoroczne Forum przyczyniło się do wzmocnienia wizerunku Skarżyska, jako miasta z przyjaznym klimatem do inwestowania i wspierającego przedsiębiorczość. Również tegoroczne Forum to doskonałe miejsce dyskusji, budowania relacji gospodarczych i promowania potencjału naszego miasta. W tym roku Forum towarzyszyła także akcja społeczna Gazety Wyborczej „Pracownia Miast”, a motywem przewodnim akcji była dyskusja o skutecznym prowadzeniu biznesu w obecnych realiach.
 
W patio Miejskiego Centrum Kultury zebrali się liczni goście z kraju i zagranicy – zarówno przedstawiciele świata biznesu, jak i eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządowcy. Konferencję pierwszego dnia prowadził znany dziennikarz telewizyjny – Maciej Orłoś. Zebranych powitał gospodarz Forum - prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig, który przypomniał, co jest celem spotkania i jakie efekty przyniosło ubiegłoroczne Forum. Zauważył również, że dzięki kształtowaniu odpowiedniego klimatu inwestycyjnego, do Skarżyska trafia coraz więcej zewnętrznych inwestorów.
 
Po oficjalny otarciu Forum przez prezydenta, głos zabrał marszałek województwa świętokrzyskiego.

 

- Gorąco kibicuję realizacji kolejnych planów inwestycyjnych - mówił marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas, który podkreślił jednocześnie, iż dostrzega pozytywne zmiany w zakresie pobudzenia gospodarczego w naszym mieście. 

Głos zabrał również Jerzy Żmijewski, starosta skarżyski.

 

- To bardzo ważne wydarzenie i cieszę się, że tak wiele osób zebrało się, by bliżej poznać nasz powiat - mówił starosta skarżyski, który w krótkiej prezentacji przedstawił powiat skarżyski. 

 
 
Arka Noego na Bernatce
Pierwszym punktem Forum była prezentacja inwestycji, która – za sprawą prywatnego inwestora – ma zostać zrealizowana na Bernatce w Skarżysku-Kamiennej. Dotychczas owiane tajemnicą plany zostały przedstawione w najdrobniejszym szczególe.
Z przedstawionych pierwszego dnia Forum wizualizacji i materiału filmowego można było dowiedzieć się, iż główną atrakcją parku na Bernatce będzie... Arka Życia. Ma być ona nowoczesnym obiektem ekspozycyjnym.

 

- Obiekt będzie przypominał Arkę, ale nie będzie jej rekonstrukcją – wyjaśnia architekt, Janusz Gruszczyński. - Obiekt wielkością niewiele będzie się różnił od wymiarów arki z przekazów biblijnych. Będzie miał 135 metrów długości, 24 metry szerokości i od 12 do 16 metrów wysokości. Będzie to powierzchnia około 8 tysięcy metrów kwadratowych. Budynek będzie miał cztery kondygnacje – dodaje architekt.
 
W planach jest stworzenie w arce powierzchni wystawienniczej (znajdzie się tam m.in. wystawa na temat biosfery, poświęcona wpływowi człowieka na środowisko naturalne oraz muzeum historii Biblii). Znajdą się tam także sale dydaktyczne, stanowiska multimedialne dla zwiedzających, centrum szkoleniowe, zaplecze biurowe i gastronomiczne, a także pokoje hotelowe i kawiarnia z tarasem.
 
Obok obiektu ekspozycyjnego znajdą się inne atrakcje: od gastronomii poczynając, przez mini zoo, amfiteatr, wiszące ogrody, park linowy, ścianki wspinaczkowe, ogród sztuki, siłownię plenerową, ścieżki dydaktyczne, po hotele na drzewach. Będzie tam funkcjonowała również wypożyczalnia rowerów i gokartów.
 
- Stworzymy kompleks poświęcony nauce, wypoczynkowi i rekreacji – zapowiada Mirosław Hejduk, inwestor, prezes Zarządu Fundacji Promocji i Rozwoju Polski Wschodniej. Jak dodaje, ma to być obiekt multifunkcjonalny: będzie można przyjechać, by odpocząć, lub spędzić czas aktywnie, skorzystać z oferty gastronomicznej, zwiedzić wystawy i obiekty, obcować z naturą, wyciszyć się, wziąć udział w konferencji lub szkoleniu. Oferta ma być szeroka i kompleksowa i według założeń inwestora ma przyciągać do naszego miasta rzesze turystów, otwierając przed Skarżyskiem zupełnie nowe szanse na rozwój.
 
- Liczę, że inwestycja zostanie zrealizowana zgodnie z założeniami inwestora i wierzę, że w ciągu kilku lat stanie się wizytówką Skarżyska-Kamiennej. Skarżysko może stać się ważnym elementem na turystycznej mapie Polski, co w mojej ocenie może znacząco przyczynić się do dynamicznego rozwoju miasta w najbliższych latach – ocenia w materiale filmowym o inwestycji zaprezentowanym dzisiaj na Forum prezydent miasta Konrad Krönig.
 
Przypomnijmy, iż inwestor trafił do Skarżyska-Kamiennej nie przez przypadek – po kilkumiesięcznych poszukiwaniach działki spełniającej wymagania pod planowaną inwestycję, dowiedział się o Miejskiej Bazie Terenów Inwestycyjnych, stworzonej w tej kadencji samorządowej w Skarżysku-Kamiennej i po zapoznaniu się z zebraną tam ofertą, znalazł działkę odpowiadającą zarówno swoim położeniem charakterem, jak i wielkością.
 
- Dzięki tej internetowej bazie mogliśmy od razu sprawdzić wygląd działki, jej wielkość, warunki zabudowy. Już po pierwszej wizycie tutaj i rozmowie z prezydentem Skarżyska stwierdziliśmy, że innej lokalizacji nie będziemy szukać – wspomina Mirosław Hejduk, inwestor, Fundacja Promocji i Rozwoju Polski Wschodniej, którego – oprócz samej działki – przekonała lokalizacja miasta, potencjał miejsca i przychylność władz miasta. s
 

Inwestor zapowiedział, że symboliczne wbicie łopaty odbędzie się za rok.

 
Prelekcje ekspertów, dyskusje panelowe, spotkania B2B, wizyty studyjne
Wśród prelegentów znaleźli się m.in. jeden z czołowych polskich ekonomistów, profesor Witold Orłowski, Wiesław Żółtowski, wiceszef BCC oraz kanclerz BCC loża Chicago i inni przedstawiciele biznesu krajowego oraz międzynarodowego. Odbyła się także dyskusja panelowa na temat wspierania i rozwoju przedsiębiorczości, spotkania B2B, a drugiego dnia także wizyta studyjna w skarżyskiej firmie Kier Art.
 
Imprezy towarzyszące Forum
Przypominamy, iż tegoroczne Międzynarodowe Forum Inwestycyjne to także kilka imprez towarzyszących: W piątek przed południem odbywały się Targi Pracy (przygotowano ponad 400 wolnych miejsc pracy, między innymi w branżach usług opiekuńczych, produkcji mebli, krawiectwie, gastronomii i wielu innych). W sobotę odbyły się dwa wydarzenia sportowe: turniej piłki nożnej Tevor oraz mecz siatkarski pomiędzy drużynami SPOŁEM Kielce i ZAKSA Kędzierzyn Koźle. Kolejne wydarzenie towarzyszące Forum to Street Food Festival (kilkanaście food trucków od 1 do 3 września serwuje uliczne jedzenie w najlepszym wydaniu na placu Staffa za MCK, a w planie festiwalu także dodatkowe atrakcje: akcja Motoserce, Krakowski Teatr Scena Kalejdoskop, scena muzyczna, seans plenerowy, Festiwal Kolorów – szczegóły TUTAJ). 

 

 

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.