Nasze Miasto

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

W Echu Dnia, prezydent Konrad Kronig o Forum Inwestycyjnym i nowych inwestorach w mieście

Prezydent Skarżyska, Konrad Kronig był „Gościem Dnia” regionalnego dziennika „Echo Dnia”. Mówił m.in. o zbliżającym się II Międzynarodowym Forum Inwestycyjnym i efektywnym przyciąganiu inwestorów do miasta.

Zdaniem prezydenta Skarżyska, efekty ubiegłorocznego Forum Inwestycyjnego to przede wszystkim promocja miasta w skali regionu, kraju a nawet całej Unii Europejskiej.

- W poprzedniej edycji wzięli udział przedstawiciele biznesu i samorządu z kilku europejskich krajów. Mamy też efekty twarde. Największy sukces to bez wątpienia decyzja szefostwa firmy Pres Mebel, która prezentowała się na Forum. Potem rozpoczęła swoją działalność w Skarżyskim Inkubatorze Technologicznym, padła decyzja o zakupie hali. Hala zakładowa po Mesko została wykupiona za kilka milionów złotych przez inwestora. Teraz pracuje tam 100 osób, a docelowo w ciągu kilku lat inwestor może zatrudnić nawet do 500 osób.

W rozmowie z Echem Dnia prezydent miasta mówił również o kolejnym sukcesie inwestycyjnym, jakim jest pozyskanie inwestora, który zagospodaruje hale po byłych zakładach „Fosko”

- Nie ukrywam, że te działania miasta, które wdrażamy w zakresie promocji, pozyskiwania inwestorów przynoszą efekty. W kuluarach przyznają to nawet opozycja, która publicznie nie będzie nic chwaliła, ale z rozmów w kuluarach wiem, że opozycyjni radni sami są zszokowani, że nam to tak dobrze wychodzi. „Fosko” było takim symbolem upadku Skarżyska. Skarżyszczanom krajało się serce, gdy przejeżdżali obok tej hali, mając świadomość, że kiedyś kwitła tam produkcja. Tutaj również udało nam się stanąć na wysokości zadania. Pojawił się inwestor – firma Lingo Expo z branży targowej, która zajmuje się produkcją stoisk wystawienniczych wraz z montażem. Ta produkcja będzie miała miejsce w Skarżysku-Kamiennej. Wiem, że już pierwsi skarżyszczanie są zatrudnieni w tej firmie. Co ważne, mamy deklaracje prezesa firmy, że będzie bazował w 100 procentach na pracownikach ze Skarżyska. Na początek będzie to 20 osób, ale docelowo – taka deklaracja padła z ust prezesa na konferencji prasowej – będzie to nawet 100 osób.

W dalszej części rozmowy poruszony został temat II Międzynarodowego Forum Inwestycyjnego (początek w najbliższy piątek, w Miejskim Centrum Kultury).

- Forum Inwestycyjne jest skierowane głównie do środowisk biznesowych. Chcemy, aby stało się ono miejscem spotkań lokalnego biznesu z biznesem krajowym, międzynarodowym. Mamy zacnych prelegentów, takich jak marszałek województwa Adam Jarubas, czołowy polski ekonomista Witold Orłowski. Samo Forum to również imprezy towarzyszące skierowane do mieszkańców Skarżyska i całego regionu. To m.in. Targi Pracy, Street Food Festiwal, Turniej Piłki Nożnej Tevor czy mecz ekstraklasy piłki siatkowej. Wszystkich serdecznie zapraszam.

Podczas II Międzynarodowego Forum Inwestycyjnego, Skarżysko odwiedzą również goście międzynarodowi.

- Mamy informacje o przedstawicielach kilkudziesięciu firm z około 10 krajów, min. USA, Arabii Saudyjskiej, Rosji, Ukrainy i Białorusi. Co ciekawe, możemy liczyć na bardzo dużą liczbę przedstawicieli Polonii i to bardzo dobrze, ponieważ funkcjonują oni w biznesie amerykańskim, mają sentyment do kraju, nie ma również bariery językowej, zatem taka kooperacja może kwitnąć.

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.