Nasze Miasto

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

"Blue Day" w Skarżysku - dla autyzmu w Miejskim Centrum Kultury (VIDEO)

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten rozpoczyna w Stanach Zjednoczonych, ale także w Polsce, Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem. W związku z tradycją z lat poprzednich, w poniedziałek punktualnie  sprzed Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 2 wyruszył niebieski marsz do Miejskiego Centrum Kultury w którym uczniowie skarżyskich szkół zaprezentowali specjalnie przygotowane przez nich spektakle. „Blue Day - na niebiesko dla autyzmu”.

 

Błękitny Marsz w tym roku cieszył się dużą frekwencją. Wolontariusze, młodzież ze skarżyskich szkół i ośrodków kształcenia specjalnego, samorządowcy włączyli się w tegoroczne obchody Dnia Autyzmu.

Uczestnicy marszu poznawali tajemnicę autyzmu, mogli dowiedzieć się m.in., jak dziecko z autyzmem odbiera świat. Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. I choć jest to najczęstsze zaburzenie rozwojowe, to świadomość na temat autyzmu w społeczeństwie jest bardzo niska, a osoby nim dotknięte i ich rodziny często spotykają się z krzywdzącymi komentarzami na swój temat.

W Europie żyje 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że 1 osoba na 150 dotknięta jest tym zaburzeniem. W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300. Rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.

Inicjatywy takie mają propagować wiedzę w kwestii autyzmu. Organizacje działające na rzecz osób z autyzmem w Polsce i na świecie, celebrują to święto, włączając się w globalną akcję „Zaświeć się na niebiesko“.

 

bip

um

um

mbti um

 

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.