Nasze Miasto

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Spotkanie z autorką herbu

autorka herbu min1Niecodziennego gościa przyjął wczoraj w swoim gabinecie prezydent Skarżyska, Konrad Krönig. Gospodarz miasta spotkał się z Elżbietą Turską, która jest autorką herbu miasta Skarżyska-Kamiennej. To szczególne wydarzenie, ponieważ do tej pory autor herbu był nieznany.

 

  

 

 

Elżbieta Turska w 1968 roku wzięła udział w konkursie na herb miasta Skarżyska, ogłoszonym przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Zgłosiła dwa projekty. Do konkursu wpłynęło łącznie 12 projektów. Spośród nich, w drodze plebiscytu ogłoszonego przez Słowo Ludu, wybrano herb zaprojektowany właśnie przez Panią Elżbietę Turską. Herb został zatwierdzony przez Miejską Radę Narodową oraz władze wojewódzkie i centralne.

 

Herb zawiera trzy symbole - jako, że ludność miasta stanowiły głównie trzy grupy zawodowe: kolejarze, metalowcy i odlewnicy. Na czerwonym tle tarczy, usytuowana jest pionowo "łyżka odlewnicza" w kolorze niebieskim, do której z prawej strony przylega "koło zębate" również w kolorze niebieskim. Z lewej strony "łyżki" znajduje się stylizowane żółte "skrzydełko", jakie na mundurze noszą kolejarze. U dołu tarczy widnieją litery "SK" koloru żółtego.

 

Elżbieta Turska, goszcząc w Skarżysku, spotkała się z prezydentem miasta Konradem Krönigiem. Na spotkanie przyniosła pełną ciekawostek kronikę, w której zgromadziła swoje prace projekty plastyczne i dokumenty.

 

 

- Bardzo ucieszyłem się z tego spotkania. Pani Elżbieta Turska wpisała się w historię naszego miasta i powinniśmy pamiętać, kto jest autorem herbu Skarżyska – mówi prezydent Konrad Krönig. 

 

autorka herbu

 

autorka herbu 2

 

autorka herbu 3

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.