Nasze Miasto

„Wspieraj lokalnie” to projekt przygotowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy PITax.pl Program PIT.

rozwoj-miasta

gratulacje

sferia

wifi

 

Logowanie

Zmarł Honorowy Obywatel Skarżyska

stopinski.jpgW niedzielę 19 grudnia 2010 r. w wieku 95 lat zmarł kapitan Władysław Stopiński jeden z ostatnich Obrońców Westerplatte, który w zeszłym roku został wpisany w poczet honorowych obywateli miasta Skarżyska-Kamiennej. Pogrzeb odbędzie się w środę 22.12.2010 r. O godz. 11.30 nastąpi wyprowadzenie ciała zmarłego z kaplicy przy kościele pod wezwaniem św. Brata Alberta, następnie o godz. 12.00 odprawiona zostanie Msza święta pogrzebowa w intencji zmarłego w kościółku na Lipowym Polu. 

 

 

Przypomnijmy: 

 

Kapitan Władysław Stopiński 

Urodził się  15 lutego 1915 r. w Wielkiej Wsi, powiat Kielce, w rodzinie robotniczej jako syn Floriana i Stanisławy. Po ukończeniu czterech oddziałów szkoły powszechnej terminował u stolarza.

 

W latach 1938-1939 odbywał czynną służbę wojskową w 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, skąd 17 marca 1939 r. przybył na Westerplatte w stopniu starszego legionisty. Dnia 1 lipca awansowany do stopnia kaprala. W czasie obrony walczył na placówce "Prom", a po jej zniszczeniu w rezerwie koszar jako karabinowy. W niewoli jenieckiej przebywał w Stalagu VI J - Krefeld. Pracował do 20 kwietnia 1945 r. w miejscowości Noisiel, w fabryce maszyn rolniczych "Harwester". Po wkroczeniu Amerykanów powrócił do kraju.

 

Pierwszą pracę po wojnie podjął na PKP, w służbie ochrony kolei w Skarżysku. Awansował na komendanta tej ochrony. Potem był nastawniczym, kierownikiem pociągów towarowych, wreszcie majstrem w warsztatach wagonowych. Działał w organizacjach społecznych i politycznych. Na emeryturę odszedł w wieku sześćdziesięciu lat. Rentę inwalidy wojennego oraz nominację na stopień ppor. w stanie spoczynku otrzymał w 1990 r. Wraz z rodziną mieszkał w Lipowym Polu.

 

Odznaczenia: Medal "Zasłużonym na Polu Chwały" (1960), Odznaka Grunwaldzka (1960), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1974), Medal "Za udział w wojnie obronnej 1939" (1982), odznaka honorowa "Za zasługi dla Miasta Gdańska" (1984), Srebrny Krzyż Orderu VM (1989),

Medal 1000-lecia Miasta Gdańska (1997).

 

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Skarżyska-Kamiennej otrzymał 1 września 2009 r.

 

 

stopinski.jpg
stopinski 2.jpg

 

bip
 

um

um

mbti um

 

Materiały Video

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Upowszechnienie dostępu do internetu.