Informacja o mieście i okolicy

Miasto Skarżysko-Kamienna leży na północnym obrzeżu Gór Świętokrzyskich w dolinie rzeki Kamiennej. Od południa miasto graniczy z dużym kompleksem leśnym. Kompleks leśny jest przedzielony drogą E-7.

Skarżysko-Kamienna usytuowane jest na przecięciu głównych szlaków drogowych i kolejowych prowadzących z północy na południe i ze wschodu na zachód kraju.

Największe znaczenie dla miasta ma droga ekspresowa nr 7 wiodąca z Gdańska przez Warszawę, Skarżysko-Kamienną i Kraków do granicy ze Słowacją oraz droga nr 42 na kierunku Łódź - Skarżysko-Kamienna - Rzeszów, łącząca przemysłowe miasta północne województwa.

Duże znaczenie mają także przebiegająca przez miasto linie kolejowe: Warszawa - Skarżysko-Kamienna - Kraków oraz Łódź - Skarżysko-Kamienna - Przemyśl. Warto dodać, że Skarżyski węzeł kolejowy jest jednym z 11 największych w Polsce.

Skarżysko-Kamienna to miasto o bogatych tradycjach przemysłowych.

W Skarżysku-Kamiennej warto zobaczyć:

- Rejów - pozostałość Wielkiego Pieca z XVIII /XIX w

- Kościół parafii p.w. Świętego Józefa z 1928 r.

- Cmentarz rzymsko - katolicki z około 1885 r.

- Budynek administracyjny Huty Rejów z XIX/XX w stylu klasycystycznym

Przez wiele lat w Skarżysku-Kamiennej dominował przemysł metalowy, obuwniczy, energetyczny oraz kolejnictwo. Obecnie podane gałęzie gospodarki zmniejszają swoją rolę na rzecz sektora małych i średnich przedsiębiorstw, zatrudniającego zdecydowanie większość ogólnej liczby pracujących. Obszary działania tych przedsiębiorstw to głównie: handel i naprawy, przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, transport, obsługa nieruchomości, pośrednictwo finansowe.

Pozytywnym zjawiskiem jest zainteresowanie miastem ze strony firm zagranicznych. Największe inwestycje dokonano w gospodarce komunalnej, handlu, w branży dystrybucji paliw oraz w przemyśle.

W Skarżysku-Kamiennej funkcjonuje kilkanaście oddziałów i ekspozytur banków, kilka kancelarii notarialnych, adwokackich, sieć biur rachunkowych.

Sprawnie działają organizacje samorządu gospodarczego: Stowarzyszenie Przedsiębiorcy Skarżyska oraz Cech Rzemiosł Różnych.