Rozmowa Echa Dnia z prezydentem Skarżyska, Konradem Kronigiem

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z prezydentem Skarżyska, Konradem Kronigiem, przeprowadzonej przez redaktora Pawła Więcka dla Echa Dnia. Rozmowa dotyczy m.in. sytuacji finansowej miasta i współpracy prezydenta z obecnie rządzącym w kraju ugrupowaniem.

- Śledzę Pańską aktywność na Facebooku. Oprócz wątków dotyczących samorządu porusza Pan też sprawy związane z działalnością Prawa i Sprawiedliwości. Jakby Pan jednym słowem określił swoje emocje wobec tej partii ?

- Często zdarza mi się komentować zachowania tego ugrupowania, także w skali makro, nie tylko w kwestiach samorządowych. Nie jestem w stanie tego określić ani jednym zdaniem ani jednym wyrazem. Natomiast biorąc pod uwagę moje doświadczenia związane ze Skarżyskiem-Kamienną i świadomość tego, jak to miasto było zarządzane przez Prawo i Sprawiedliwość przez osiem lat, a przypomnę, że ugrupowanie to doprowadziło do największego zadłużenia w regionie, do problemów z płatnościami i groźby zarządu komisarycznego. Analizując działalność Prawa i Sprawiedliwości w Skarżysku przez te lata, jako patriota obawiam się o losy naszego kraju.

Przyłączył się Pan do frontu sprzeciwu samorządowców wobec Prawa i Sprawiedliwości. Jakie są Pańskie główne zarzuty pod adresem tej partii ?

- Mówimy nie dla centralizacji. Podstawą ustroju samorządu terytorialnego jest decentralizacja. Tak naprawdę im bliżej jest władza obywateli, tym mieszkańcy poszczególnych gmin mają lepiej. Nie możemy negować wszystkich osiągnięć, które miały miejsce po roku 1989, bo wcale tak nie jest, że nasz kraj jest w ruinie, wręcz przeciwnie. Nasz kraj się rozwija i takie są fakty. Oczywiście jest wiele niedociągnięć, które, które trzeba naprawić, którymi trzeba się zająć, ale nie można dokonywać kompletnej negacji, jak to ma miejsce w przypadku Prawa i Sprawiedliwości.

- Czy taka twarda, nieprzejednana postawa antypisowska, jaką Pan prezentuje, pomaga w zabieganiu o sprawy ważne dla Skarżyska-Kamiennej w ekipie obecnie rządzącej ? Czy kompletnie Pan nie liczy na współpracę z tym środowiskiem ?

- Ależ oczywiście, że liczę ! To nie jest tak, ze Polska to jest prywatny folwark Prawa i Sprawiedliwości. Ta partia nie ma wyjścia i musi mi pomagać. Najlepszy przykład to kwestia dofinansowania z tak zwanych schetynówek od wojewody. To dofinansowanie na ulicę Ponurego, bez którego tej drogi byśmy nie zrobili.

- Czy nie czuję się Pan sekowany w jakiś sposób ?

- Oczywiście mogą próbować w jakiś sposób, ale nie zamierzam się bardzo dawać. Zbliżają się wybory samorządowe. Radni Prawa i Sprawiedliwości muszą mieć swiadomość, ze jak nie będą pomagać i – powiem wprost kolokwialnie – załatwiać rządowych pieniędzy dla Skarżyska-Kamiennej, to będę o tym głośno mówił i będziemy wspólnie z mieszkańcami Skarżyska wyciągać konsekwencje. Wszyscy płacimy podatki, ja też, i pomoc rządowa dla Skarżyska-Kamiennej należy się tak samo jak dla każdej innej gminy w naszym województwie bez względu na to, czy prezydent jest z Platformy, czy bezpartyjny tak jak w  moim przypadku. Będziemy walczyć o to, co nam się należy. Żyjemy w państwie prawa, składamy wnioski, piszemy je poprawnie. Dlaczego nie mielibyśmy dostawać pieniędzy z pomocy rządowej ? Prawo i Sprawiedliwość nie może pozwolić sobie na to, żeby w mieście takim jak Skarżysko, tak ważnym ośrodku w regionie, całkowicie pominąć wyborców i nie finansować Skarżyska, nie pomóc w jego rozwoju. Będą musieli nam pomagać – nie mają wyjścia.

- Objął Pan stery miasta przy bardzo wysokim zadłużeniu. Jak wygląda teraz sytuacja ? Czy udało się Panu te wskaźniki poprawić ?

- Po dwóch latach rządu naszego bezpartyjnego komitetu Przyszłość i Rozwój w Skarżysku mamy się czym pochwalić. Mamy pełną płynność finansową. Zadłużenie na 31 grudnia 2014 roku wynosiło 101,8 miliona złotych, natomiast już dwa lata później 92,4 miliona złotych. Zdecydowały o tym wdrożone przez nas reformy, umiejętne zarządzanie finansami, a także umiejętności menedżerskie w zakresie zarządzania sprzedażą nieruchomości.

Z prezydentem Skarżyska, Konradem Kronigiem rozmawiał redaktor Paweł Więcek.

Źródło: Echo Dnia

Wersja video dostępna jest pod linkiem: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/echo-dnia-tv/gosc-dnia/a/gosc-dnia-konrad-kronig-prezydent-skarzyska-polska-to-nie-jest-prywatny-folwark-pis,11959300/

Sie 2017
Po Wt Śr Cz Pi So Ni